FOTO by Freepik

By Ryryc

FIT KRAINA

odnowa biologiczna W FIT KRAINIE

ELEMENT PROCESU TRENINGOWEGO

Odnowa biologiczna nazywana również bio regeneracją jest absolutnie niezbędnym elementem procesu treningowego. Polega na aktywacji i przyśpieszeniu procesów procesów regeneracyjnych i naprawczych w organizmie powstałych w następstwie intensywnych sesji treningowych.

Uprawianie sportu na pewnym poziomie związane jest z ogromnymi przeciążeniami. Efektem ciężkich treningów są mikro-urazy, naciągnięcia i naderwania ścięgien, włókien mięśniowych, nadmierna produkcja wolnych rodników i sukcesywne powstawanie stanów zapalnych.

Foto by Unsplash

SUPERKOMPENSACJA

Odpowiedzią organizmu na zadane bodźce treningowe i powstałe w ich wyniku szkody bio chemiczne i  strukturalne, jest uruchomienie mechanizmów kompensujących. Warunkiem koniecznym jednak do aktywacji tego procesu, nazywanego superkompensacją, jest odpowiednia regeneracja. Możliwa dzięki wyjściu na przeciw potrzebom organizmu i wspomożeniu go w procesie naprawczym. 

Właściwie zaaplikowana przyczynia się do wzrostu formy. Niewłaściwie – może być przyczyną przemęczenia, katabolizmu (rozpadu) mięśni i zwiększonej podatności na kontuzje.

REGENERACJA

W pierwszym rzędzie chodzi oczywiście o odpowiednią dietę, nawodnienie organizmu, dostarczenie mikro i makroelementów i …zdrowy sen. Zaraz po tym jest czas i miejsce na zabiegi wspomagające odnowę biologiczną. Gwarantują one szybsze odzyskanie sił, przywrócenie homeostazy, gojenie mikro urazów. 

W praktyce przekłada się to na ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji i możliwości utrzymywania wysokiego poziomu intensywności sesji treningowych. To z kolei jest gwarantem wzrostu formy i osiągania ustalonych celów sportowych.

JAK SIĘ REGENEROWAĆ

Foto by Freepik

Najbardziej znane formy odnowy to oczywiście masaże, sauna i kąpiele. Bardzo popularne ostatnio stało się rolowanie przy pomocy wałków i piłeczek. Wpływa ono relaksująco na włókna mięśniowe, pozwala uniknąć tworzenia się bolesnych trigger pointów, poprawia ukrwienie, a tym samym transport tlenu, składników odżywczych i eliminację toksyn. To stosunkowo łatwe do zaaplikowania metody, które jednak mają niesamowicie pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne.

ODNOWA W FIT KRAINIE

Fit Kraina, czyli Ziemia Kłodzka i Okolice ma bardzo wiele do zaoferowania w tej dziedzinie. Liczne ośrodki Medical i Wellness SPA, kliniki, profesjonalne studia fizjoterapeutyczne proponują szeroką gamę zróżnicowanych zabiegów regeneracyjnych. Wykonują je specjaliści z ugruntowanym doświadczeniem. 

Drenaż limfatyczny, elektrostymulacje, komory hiperbaryczne, krioterapia,  laseroterapia, ultradźwięki. To coraz bardziej doceniane formy odnowy biologicznej, stosowane przez sportowców poważnie myślących o karierze i sukcesach.

Foto by Freepik

Jeśli zaliczasz się do nich to obserwuj fitkraina.pl.  To rozwijający się portal stworzony z myślą o sportowcach i pasjonatach zdrowego stylu życia.  Konsekwentnie aktualizowany, z wciąż rozwijaną bazą informacyjną.