JOGGING A RUNNING - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

DWIE POPULARNE METODY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. DOWIEDZ SIĘ CZYM SIĘ RÓŻNIĄ.

Man jogging in the park on a cloudy autumn day

JOGGING VS RUNNING

Bieganie i jogging to czynności, które można określić jako dwie różne formy biegania. Cele tych, którzy je uprawiają, są na ogół różne, ale obie stanowią aktywność fizyczną, która może przynieść liczne korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Decyzja o poświęceniu się bieganiu, a nie joggingowi i odwrotnie, zależy, od wielu indywidualnych czynników i zmiennych.

CO TO JEST RUNNING?

Angielski termin „RUNNING” jest używany do określenia sportu, jakim jest bieganie. Aktywność ta odbywa się głównie na świeżym powietrzu i w zależności od przebytego dystansu, prędkości i intensywności, może mieć charakter aerobowy lub beztlenowy. Bieganie można uprawiać także w pomieszczeniach, korzystając z bieżni elektrycznej, jeśli trening na świeżym powietrzu nie jest możliwy.

FIT WEEKENDY

Bieganie jest często utożsamiane ze sportem wyczynowym. W przekonaniu wielu ma on na celu rywalizację i osiągnięcie określonych celów sportowych. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż są też osoby, które bieganie ćwiczą na poziomie amatorskim. Ich celem jest czerpanie przyjemności z biegania i pozytywnych efektów, jakie z tego wynikają. 

Warto zaznaczyć, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, bieganie wcale nie jest łatwe. Jak każdy inny sport, wymaga prawidłowej techniki, której należy się nauczyć i zastosować w praktyce. Nie każdy, kto macha rękoma, jest bokserem, podobnie nie każdy, kto przebiera nogami, jest biegaczem. Właściwa technika jest niezbędna, by unikać kontuzji i w pełni cieszyć się tą piękną dyscypliną. 

RUNNING - ZALETY

Bieganie, jeśli jest uprawiane regularnie, może przynieść wiele korzyści nie tylko ciału, ale i umysłowi. Rozpatrując running z punktu widzenia korzyści dla ciała, są one natępujące:

 •  wzmocnienie układu krążenia oraz oddechowego z jednoczesnym zmniejszeniem ryzyka chorób z nimi związanymi
 • Poprawa sprawności stawów
 • poprawa gęstości kości
 • Zwiększenie siły oporowej kończyn dolnych
 • większe zużycie energii, a tym samym lepsza kontrola masy ciała
 • dotlenienie organizmu
 • obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi,
 • popraw stosunku dobrego i złego cholesterolu
 • kontrola poziomu cukru we krwi itp.

Z psychologicznego punktu widzenia uprawiani biegania przynosi również wiele korzyści. Zaliczają się do nich:

 • poprawa samooceny
 • poprawa nastroju
 • redukcja stresu
 • sprzyja zasypianiu i nocnemu wypoczynkowi

Na dobre samopoczucie, dobry nastrój i poprawę samooceny wpływają nie tylko czynniki czysto psychologiczne, ale także organiczne, w szczególności wydzielanie endorfin i serotoniny. Endorfiny to substancje zdolne do działania przeciwbólowego i pobudzającego, natomiast serotonina to hormon „dobrego nastroju”. 

CO TO JEST JOGGING?

Jogging definiuje się jako bieg w wolnym lub spokojnym tempie, czasami nazywany truchtem. W porównaniu do runningu jogging charakteryzuje się bardzo skróconą fazą powietrzną (tj. fazą, w której obie stopy odrywają się od podłoża) oraz większymi bocznymi drganiami tułowia i ramion. Do tego wszystkiego należy dodać fakt, że jogging jest aktywnością czysto aerobową i mało obciążającą.  Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych wskazówek technicznych, których należy przestrzegać, uprawiając jogging. Nie jest to również dziedzina sportu wyczynowego, która wiązałaby się z zawodami, jak ma to miejsce w przypadku biegania. 

W rzeczywistości jogging jest formą rekreacji zwykle praktykowany w celu podtrzymania aktywności ruchowej i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Może być stosowany jako forma rozgrzewki w innych sportach. Może też być formą aktywnej regeneracji, przerywnikiem aktywności o większej intensywności (na przykład podczas treningu interwałowego). 

JOGGING - ZALETY

Podobnie jak bieganie, uprawianie joggingu niesie ze sobą wiele korzyści. Zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Oczywiście i w tym przypadku, aby w pełni cieszyć się pozytywnymi efektami, które wymienimy poniżej, aktywność musi być regularna. Systematyczne uprawianie joggingu może przyczynić się do:

 • poprawy wydolności i zdrowia układu oddechowego i sercowo-naczyniowego
 • poprawy gęstości kości
 • sprawności i wzmocnienia stawów
 • wzmocnienia mięśni nóg
 • dotlenienia tkanek
 • kontrola wagi i redukcją masy ciała
 • redukcji stresu
 • zwiększenia poziomu endorfin i serotoniny

Jak widać, dobroczynne działanie joggingu pod wieloma względami przypomina bieganie. Każda aktywność fizyczna wykonywana regularnie i konsekwentnie jest w stanie pozytywnie wpłynąć zarówno na ciało, jak i umysł.

RUNING CZY JOGGING?

Decyzja o zaangażowaniu się w aktywność sportową, taką jak running, czy bardziej rekreacyjny jogging, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę cele, które chcesz osiągnąć. Jeśli Twoim zamiarem jest utrzymanie dobrej kondycji i wykonywanie ćwiczeń fizycznych, w celu zrównoważenia siedzącego trybu życia, właściwym sposobem może być jogging. Jeśli jednak Twoim celem jest uzyskanie wyników sportowych, wykonywanie bardziej intensywnych ćwiczeń, running może być właściwym wyborem.

Nie są to jedyne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. W rzeczywistości do tego wszystkiego dochodzą jeszcze inne zmienne decydujące o wyborze, takie jak:

 • wiek i genetyka
 • sprawność fizyczna
 • ograniczenia wynikające z istniejących zaburzeń lub chorób (w takich przypadkach zawsze zaleca się zasięgnięcie porady lekarza  przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rodzaju biegania, ponieważ niektóre schorzenia mogą stanowić przeciwwskazanie zarówno do joggingu, jak i biegania).

PODSUMOWANIE

Niezależnie od Twojego wyboru Fit Kraina, czyli Ziemia Kłodzka i Okolice, oferuje mnóstwo możliwości do uprawiania zarówno runnigu, jak i joggingu. 10 pasm górskich, dziesiątki kilometrów górskich tras i leśnych traktów z pewnością spełnią wymagania biegaczy, na każdym poziomie zaawansowania. Zapoznaj się z możliwościami uprawiania tych dyscyplin w Fit Krainie i zaplanuj bieganie już dziś.