TRENING NA ŁONIE NATURY

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z TRENINGU NA ŁONIE NATURY. OD REDUKCJI STRESU PO MOCNIEJSZE I ODPRĘŻONE CIAŁO.

Running

RELAKS I ODPRĘŻENIE

Ekspozycja na światło słoneczne w połączeniu z aktywnością fizyczną skutkuje zwiększeniem poziomu serotoniny. Przekłada się to na poprawę samopoczucia i odczuwanie szczęścia. Serotonina jest, w rzeczywistości, neuroprzekaźnikiem związanym z regulacją nastroju. Jej niedobór może prowadzić do wystąpienia depresji, stanów lękowych, chronicznego zmęczenia oraz zaburzeń funkcji poznawczych. Poświęcenie regularnego czasu na trening na łonie natury nie tylko zmniejsza poziom stresu, ale także rzeczywiście poprawia zdrowie psychiczne, wzmacnia poczucie własnej wartości i może pomóc w zwalczaniu depresji.

KONCENTRACJA

Ćwicząc w naturalnym otoczeniu, spotykamy się z nieustającymi zmianami dynamicznymi środowiska. Mowa tu o warunkach pogodowych, topografii terenu, czy temperaturze.  Zmian tych nie jesteśmy w stanie kontrolować, przez co jesteśmy zmuszeni dostosować się do tych dynamicznych czynników. Nasz umysł jest w stanie większej gotowości i musi pracować na wyższym poziomie koncentracji, niż w warunkach, które znamy i kontrolujemy. W rezultacie rozwija się nasza zdolność do skupienia uwagi, co odzwierciedla się nie tylko w treningu, ale również w innych aspektach życia. Ta rosnąca koncentracja jest kluczowym elementem wspierającym osiąganie celów i doskonalenie naszych umiejętności intelektualnych.

MOTYWACJA

Trening łączący salę treningową z treningiem na łonie natury to strategiczne podejście do aktywności fizycznej. Metoda ta docenia zarówno znaczenie ćwiczeń na sali, jak i korzyści płynące z ćwiczeń na świeżym powietrzu. Osoby zorientowane na osiągnięcie sportowego wyniku, zdają sobie sprawę, że regularność i systematyczność treningów odgrywa kluczową rolę w osiąganiu zamierzonych celów.  

Niemniej jednak długotrwały monotonny trening na siłowni, w gymie, sali fitness może prowadzić do utraty motywacji i przyspieszonego zmęczenia organizmu. Dlatego uwzględnienie treningu na świeżym powietrzu w cyklu treningowym może być istotnym sposobem na uniknięcie monotonii treningowej. Dostarczając organizmowi nowych bodźców, dzięki ćwiczeniom wykonywanym na łonie natury, ładujemy jednocześnie baterie motywacji. A jak dobrze wiemy, bez motywacji  nie ma mowy o progresie treningowym i wynikach.

REGENERACJA

Kolejną korzyścią, którą niesie ze sobą kontakt z przyrodą, jest przyśpieszenie procesów regeneracyjnych. Jeśli jesteś po wyczerpującym treningu, treningach, warto skorzystać z lasów Fit Krainy. Pomogą Ci szybciej zregenerować organizm. Ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak długie spacery, stanowią doskonałe narzędzie w tym zakresie. Łagodny wysiłek aerobowy stymuluje krążenie krwi, dostarczając cennego tlenu do wyeksploatowanych mięśni. Detoksykując je z efektów ubocznych metabolizmu substratów energetycznych. 

WYDOLNOŚĆ

Wspomniany tlen jest równie istotny w kontekście budowania wydolności i formy fizycznej. Wysiłek związany z intensywnym treningiem aerobowym zwiększa deficyt tlenowy w organizmie. Treningi biegowe na górskich stokach lub leśnych traktach będą zdecydowanie lepiej oddziaływały na organizm sportowca niż relatywne treningi na sztucznych bieżniach w zamkniętych pomieszczeniach. Tlen, ukształtowanie terenu pozwalają wynieść intensywność treningów na maksymalny poziom intensywności. Gwarantują przy tym najlepsze efekty treningowe.

trening na łonie natury

KOORDYNACJA

Warto podkreślić, że trening na łonie natury pozwala zaangażować różne grupy mięśni w porównaniu do rutynowych ćwiczeń w pomieszczeniu. Aktywności takie jak bieg w terenie czy wędrówki wymagają ruchów bocznych. Ponadto stymulacji mięśni stabilizujących w stawach skokowych, kolanach i tułowiu. Z kolei jazda na rowerze górskim testuje umiejętności równowagi i koordynacji, co stanowi doskonały trening dla całego ciała.

SIŁA

Trening na łonie natury

Również ten sportowy parametr możesz z powodzeniem trenować na świeżym powietrzu. Trening funkcjonalny na górskich i leśnych szlakach jest świetną alternatywą dla treningu na obiektach. Korzystając z kamieni, konarów, gałęzi możemy zaplanować cały zestaw ćwiczeń, które zaangażują wybrane grupy mięśniowe. Zaawansowani sportsmeni wiedzą, jak istotna jest zmiana sposobu stymulacji mięśni w celu ich rozwoju. Trening na świeżym powietrzu, może się okazać mocnym punktem budowania sportowego performance.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że w tym krótkim artykule udało mi się przedstawić w jasny sposób kilka najważniejszych korzyści związanych z treningiem na łonie natury. Bez wątpienia Fit Kraina dostarczy Ci w tym zakresie pełen wachlarz możliwości. Aż 10 pasm górskich o różnym ukształtowaniu, kotlina Kłodzka, pełna lasów pozwalają zaplanować pobyt w Fit Krainie sportowcom na każdym poziomie zaawansowania. To świetne miejsce na przygotowanie formy przedstartowej, regenerację i relaks. Zaplanuj swój sportowy pobyt w Fit Krainie już dziś.