TOP MIEJSCÓWKI FIT KRAINY

Projekt bez tytułu (2)

BŁĘDNE SKAŁY

SKALNY LABIRYNT

Bez wątpienie jedno z najbardziej charakterystycznych, pieknych i wyjątkowych miejsc Subregionu Kłodzkiego. Stanowi Część Parku Narodowego Gór Stołowych i obok sąsiadującego z nim Szczelińca przyciąga swoimi bajkowymi kształtami rzesze turystów.

Jednokierunkowy labirynt, którego przebycie zajmuje około godziny, usytuowany pośród szczelin, wąskich korytarzy wytyczonych przez fascynujące formy skalne, przypominające zwierzęta, grzyby, maczugi. Prawdziwa turystyczna perełka, która dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno dorosłym jak i dzieciom. 

Wyjątkowy klimat skalnego labiryntu wykorzystany był w kilku znanych produkcjach filmowych. Surrealne kształty Błędnych Skał stał się tłem dla “Opowieści z Narnii” i “Przyjaciela Wesołego Diabła”.

DOJAZD

Dojazd do Błędnych Skał jest podobnie pozytywnie “zakręcony” jak one same. Prowadzi bowiem do nich słynna “Droga Stu Zakrętów” (Nr 387), która łączy Radków z Kudową Zdrój, przebiega przez Karłów i Park Narodowy Gór Stołowych. Kręta, wznosząca się pośród bajkowych form skalnych i pięknych lasów Gór Stołowych daje przedsmak tego, co czeka na zmierzających do Błędnych Skał.

Do Błędnych Skał można w takim razie dotrzeć zarówno od strony Kudowy Zdrój, jak i Radkowa. Inną opcją jest wjazd od strony Dusznik-Zdroju, które są łatwo dostępne z regionalnej S8 łączącej Wrocław z Kudową Zdrój.

parking

Dla turystów odwiedzających Błędne Skały, dostępne są dwa parkingi:

  • Dolny (YMCA), usytuowany około 3,5 kilometra od skalnych labiryntów. Jest to parking bezpłatny, położony bezpośrednio przy wspomnianej trasie 387. Po zaparkowaniu należy kierować się niebieskim szlakiem około 75 minut. Droga jest bardzo ciekawa i świetnie wprowadza w klimat Błędnych Skał. Współrzędne GPS: 50°27’39.5″N 16°18’33.9″E
  • Górny, do którego wjazd wymaga opłaty w wysokości 30 złotych. Jest on zlokalizowany tuż obok kas do skalnego labiryntu. Opłata pobierana jest natomiast przy zjeździe z drogi 387. Co ciekawe, przy wjeździe na parking górny obowiązuje ruch wahadłowy. Droga, która prowadzi na parking, jest wąska i kręta, co jest bezpośrednią przyczyną takiego rozwiązania. Ruch jest jednak dobrze zorganizowany. Wjazd możliwy jest o każdej pełnej godzinie przez 15 minut. Zjechać z parkingu można 30 minut po każdej pełnej godzinie także przez 15 minut. Górny parking jest zlokalizowany obok kas Skalnego Labiryntu. Współrzędne GPS : 50°28’40.5″N 16°17’10.6″E

GODZINY OTWARCIA

Dostęp do zwiedzania skalnego labiryntu uzależniony jest od pory roku i długości dnia z nią związanej. W okresie zimowym odwiedzenie Błędnych Skał jest możliwe, jednak nie do końca wskazane. Struktura nie jest wówczas odśnieżana, korytarze i szczeliny oblodzone, co oczywiście niesie ze sobą dużą dozę ryzyka i jest po prostu niebezpieczne. Warto skorzystać więc ze skalnych labiryntów w okresach i godzinach, w których struktura obsługiwana jest przez operatorów PNGS. Oto one:

– w okresie od 20 kwietnia do 31 maja od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 do 14 czerwca od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 15 do 30 czerwca od godz. 8.00 do godz. 20.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 do 31 lipca od godz. 8.00 do godz. 20.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 do 31 sierpnia od godz. 8.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 do 30 września od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 do 31 października od godz. 9.00 do godz. 16.00 we wszystkie dni tygodnia.

BILETY

Bilety można zakupić on line na stronach PNGS lub bezpośrednio w kasach przy wejściu do labiryntu. Warto rozważyć zakup biletów on-line, ponieważ przy kasach można spotkać długie kolejki. Ponadto od 2022 roku wprowadzony jest limit odwiedzających na godzinę – 400 osób, co w chwilach dużego natężenia ruchu może narazić na wydłużony czas oczekiwania. Rezerwacja biletów drogą internetową możliwa jest w trakcie otwartego sezonu.

Ceny biletów:

  • normalny – 12 złotych
  • ulgowy – 6 złotych